Звіт ОЕСР

На цьому тижні Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) опублікувала Звіт щодо антикорупційних реформ в Україні за результатами пʼятого раунду моніторингу Стамбульського плану дій з боротьби проти корупції. На цікавить та частина, яка стосується Агентства з розшуку та менеджменту активів.

Одразу слід наголосити, що в Звіті представлено аналіз за 2022 р. та І півріччя 2023 р., тобто мова йде про період до призначення нової очільниці АРМА Олени Думи.

Експерти моніторингової групи дійшли висновку, що:

Україна не виконала контрольний показник 8.2.1. щодо ідентифікації, розшуку та повернення злочинних доходів (стр. 73). Україна не відповідає встановленим вимогам показника через відсутність повернення активів на практиці (стр. 74);

Україна виконала контрольний показник 8.2.2. стосовно управління арештованими активами (стр. 75). При цьму експерти зауважили, що такий менеджмент показує мізерні результати і зазнає політичного втручання (стр. 73);

АРМА потрібно посилювати авторитет, зміцнювати довіру громадськості до своєї роботи, його діяльність має стати прозорою, підзвітною та незалежною від політичного втручання (стр. 9, 73, 74).

Крім цього, експерти звернули увагу на відсутність співпраці АРМА з іншими антикорупційними органами — НАЗК, НАБУ, САП (стр. 85).

Чому це важливо

ОЕСР була створена у 1961 р. на базі Європейської організації економічного співробітництва, заснованої для управління допомогою з боку США та Канади у рамках Плану Маршала по реконструкції Європи після Другої Світової війни.

Членами ОЕСР є 38 країни. 70 країн мають статус партнерів.

В ядрі цієї організації, поряд з Великобританією, Ізраїлем, Італією, Канадою, Німеччиною, США, Туреччиною, Францією, Японією та іншими, знаходиться Республіка Естонія. До якої ми пізніше повернемось при обговоренні арешту і передачі в управління АРМА активів групи компаній «Arricano» (Arricano Real Estate Plc), а саме, чотирьох ТРК: РайON, Сонячна Галерея, Проспект та City Mall.

Популярные статьи сейчас

Укрэнерго ввело новый график отключений света с двумя очередями до 23:00

"Монумент тупости и коррупции": Попенко рассказал, почему Подольский мост потерял свое значение

"Не только пальмовое масло": что на самом деле добавляют в молочные продукты

Залужный сказал, когда Россия ударит с новой силой

Показать еще

Від початку існування цієї організації її діяльність спрямовується на зміцнення й підвищення ефективності економік держав-членів, покращення соціально-економічних умов та ситуації із зайнятістю, забезпечення економічного зростання як індустріально розвинутих країн, так і тих, що розвиваються.

Співробітництво між Україною та ОЕСР започатковано у 1997 році шляхом підписання Кабміном та ОЕСР Угоди щодо привілеїв, імунітетів та пільг, які надаються ОЕСР на території України.

12.12.2022 під час візиту Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля до штаб-квартири ОЕСР у м. Париж було підписано оновлену Угоду між Урядом України та ОЕСР щодо привілеїв, імунітетів і пільг, наданих Організації та її офісу в Україні.

Офіс розпочав свою роботу у Києві 01.03.2023, на базі Посольства Словацької Республіки в Україні.

Відповідальним за співробітництво України з ОЕСР є Перший віце-премʼєр-міністр України — Міністр економіки України.

Російські активи

Станом на 30.06.2023 до Реєстру арештованих активів було внесено 52 995 записів про передачу активів в управління АРМА, стосовно 47 912 з яких не було скасовано арешт і зберігається безумовний обовʼязок АРМА здійснювати оцінку, облік та управління цими активами.

При цьому, 32 045 таких записів або 60,4% внесено до Реєстру в 2022 р., стосовно 29 371 з яких не було скасовано арешт.

Тобто, понад 60% активів, якими станом на 30.06.2023 розпоряджалося АРМА, було передано йому в управління в перший рік повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну.

Саме це побачити Експерти моніторингової групи ОЕСР, а також, що понад 90% з цих активів останні півтора роки не оцінювались і не передавались в управління за договором.

Майже всі арештовані та передані в управління АРМА у 2022 р. активи є обʼєктами права власності російської федерації та її резидентів (прямо або опосередковано).

Управляючи російськими активами АРМА повинне було зламати шию російському бізнесу в Україні, зокрема:

1) зменшити присутність росіян в економіці України;

2) позбавити джерел фінансування структури російського впливу, які діють в нашій державі;

3) перенаправити відповідні фінансові потоки для забезпечення мільярдних надходжень до Держбюджету України.

Службова недбалість

Натомість експерти моніторингової групи ОЕСР побачили, що посадовці АРМА у 2022 р. — І половині 2023 р. займались:

персональним піаром, саморекламою, підвищенням своєї впізнаваності, як впливових державних діячів;

ритуальними комунікаціями з іншими державними службовцями, організаціями та участю в публічних заходах, які не мають жодного відношення до менеджменту арештованих активів росіян;

налагодженням співпраці з навчальними закладами, криптобіржами, Комісією з регулювання азартних ігор та лотерей;

розтратою арештованого аміаку на понад 470 млн грн, — в квітні 2023 р. ТСК Верховної Ради з економічної безпеки встановила збитки держави та Одеського припортового заводу від проведеної АРМА реалізації аміаку (чиновники давали пояснення у Верховній Раді, ДБР поводило обшуки, виємку документів);

встановленням собі великих заробітних плат та працевлаштуванням в АРМА близьких друзів, — Рахункова палата встановила, що очільник АРМА виплачує собі рекордно високу винагороду, а також з порушенням законодавства нараховує працівникам виплати; на засіданні Антикорупційного комітету ВРУ 02.05.2022 депутати обговорювали розтрати і бездіяльність керівництва АРМА, звинувачували у виплаті завищених надбавок понад 300% під час війни, роздутому штаті патронатної служби та працевлаштуванні в АРМА близьких друзів.

Тобто, у 2022 р. та І півріччі 2023 р. чиновники АРМА імітували бурхливу діяльність там, де цього не треба було робити, коли на кону стояло існування України, як держави, і не робили те, що робити було потрібно, а саме: дії, рішення та ініціативи щодо передачі російських активів військовим, волонтерам, переселенцям, позбавлення російського бізнесу доходів в Україні і джерел фінансування своєї загарбницької війни.

Завод Rollton

Київська обласна прокуратура та Соломʼянський районний суд м. Києва в 2022 р. фактично зупинили роботу Заводу вермішелі Rollton, інвесторів з Вʼєтнама:

29.06.2022 було зареєстровано КП № 22022101110000218 стосвоно Заводу вермішелі Rollton в м. Біла Церква, що у власності громадянин В’єтнама;

27.07.2022 проведено обшук в приміщеннях Заводу;

27.07.2022 постановою слідчого визнано речовими доказами:

цілісний майновий комплекс, Завод вермішелі Rollton, за адресою: Київська обл., м. Біла Церква, вул. Офіцерська, буд. 1, площею 32 959,6 кв м;

земельні ділянки площею понад 22 гектарів;

транспортні засоби — Toyota Land Cruiser Prado, Volkswagen Caravelle, Toyota Land Cruiser Prado 150, Renault Dokker;

02.08.2022 арештовано виробничі потужності Заводу;

03-04.08.2022 арештовано документи вилучені в ході обшуку;

03.11.2022 арештовано корпоративні права ТОВ «Маревен Фуд Європа», власника Заводу;

19.11.2022 арештовано розрахункові рахунки та грошові кошти на них;

Прокуратура та суд дійшли висновку, що згадані активи були знаряддям вчинення кримінального правопорушення та зберегли на собі його сліди, а отже містять відомості, які можуть бути використані як доказ обставин, що встановлюються під час кримінального провадження;

Івесторів з Вʼєтнама звинуватили у фінансуванні дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади (ст. 110-2 КК України);

02.09.2022 суд відмовив передавати активи в управління АРМА;

15.09.2022 суд передав активи в управління АРМА;

29.12.2022 постановою слідчого КП було закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, у звʼязку з відсутністю складу злочину;

02.02.2023 суд скасував арешт корпоративних прав, документів, банківських рахунків та грошових коштів на них, за заявою адвоката;

03.02.2023 суд скасував арешт всіх потужностей Заводу, за заявою адвоката.

Щось незвідане

Аналізуючи роботу АРМА у період 2022 р. — І половини 2023 р. експерти моніторингової групи ОЕСР знайшли багато незрозумілих випадків передачі йому в управління активів іноземних інвесторів. Якщо говорити про Завод вермішелі Rollton, то тут інкримінувалось, що:

власником Заводу в Україні ТОВ «Маревен Фуд Європа», яке належить компанії з Республіки Кіпр, власник останньої є інша компанія з Руспубліки Кіпр, на посаді директора в якій процює громадянка росії;

компанія з Руспубліки Кіпр має відділення на росії;

права на ТМ Rollton, яку використовує українське відділення, зареєстровано за російським відділенням;

російське відділення в 2021 р. сплачувало податки до федерального бюджету російської федерації;

російське відділення з 2019 р. здійснювало постачання макаронних виробів до державних структур росії, в т.ч. до міноборони російської федерації, тим самим фактично здійснювало матеріальне забезпечення збройної агресії росії проти України.

От де тут вбачається фінансування інвесторами Вʼєтнама дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади в Україні, напевно ніхто не зможе дати зрозумілу відповідь.

ТРК Arricano

Київська обласна прокуратура та Соломʼянський районний суд м. Києва, які вже відзначились із Заводом вермішелі Rollton, в травні 2023 р. почали працювати з торгово-розважальними комплексами Arricano, інвесторів з Республіка Естонія:

КП № 22023101110000438 від 18.05.2023;

інкримінується: колабораційна діяльність та пособництво державі-агресору (ст. 111-1 та 111-2 КК України). Естонських інвесторів звинувачують за статтями, якими доповнено КК України у 03.03.2022 та 14.04.2022, відповідно;

в верпні 2023 р. постановами слідчого було визнано речовими доказами:

ТРК «РайON» площею 34 214,20 кв м з паркінгом на 861 машиномісце, за адресою: м. Київ, вул. Лаврухіна Миколи, 4, що належить ТОВ «Лівобережжяінвест»;

ТРК «Сонячна Галерея» площею 44 022,8 кв м з трансформаторною підстанцією, розподільчим пунктом, насосною станцією, за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, площа 30-річчя Перемоги, 1, що належить ТОВ «Укрпангруп»;

ТРК «Проспект» площею 59 679,8 кв м, за адресою: м. Київ, вул. Гната Хоткевича, 1В, що належить ТОВ «Комфорт Маркет Люкс»;

ТРК «City Mall» площею 23 485,5 кв м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Запорізька, 1Б, що належить ТОВ «Призма Альфа».

14.09.2023 проведено обшуки;

10.10.2023 арештовано названі чотири ТРК;

10.10.2023 суд відмовився передавати названі чотири ТРК в управління АРМА;

у березні 2024 р. суд передав названі ТРК в управління АРМА;

Кримінальне переслідування

Давайте поглянемо на ситуацію очима стороннього спостерігача, у якого є лише доступ до мережі Інтернет та відкритих відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень.

У 2013 р. Arricano завершило будівництво другої черги ТРК «Південна Галерея» у м. Сімферополь (АР Крим), площею 32,2 тис кв м. Будівництво першої черги завершилося в 2009 р.

Після анексії росією територій АР Крим, власник названого ТРК ТОВ «Вояж-Крим» було внесене до реєстрів юридичних осіб російської федерації, як ООО «Вояж-Крым».

ТОВ «Вояж-Крим» входив до складу групи компаній Arricano (Arricano Real Estate Plc), великого девелопера та мережевого оператора торгово-розважальних центрів України. Компанія заснована у 2005 р. і займається повним циклом розвитку торгової нерухомості, від придбання земельних ділянок та будівництва до експлуатації торгових центрів. Бенефіціарами є естонські бізнесмени, які вели свою діяльність в Естонії, Латвії, росії та Україні.

Органи досудового розслідування дійшли висновку, що ООО «Вояж-Крым» залишилось фактично підконтрольним групі компаній Arricano, у звʼязку з чим остання повʼязана зі сплатою податків, зборів та інших платежів до відповідних бюджетів країни-агресора.

Крім цього, правоохоронці дістали докази того, що в 2017 р. заборгованість ТОВ «Вояж-Крим» перед групою компаній Arricano була штучно збільшена з 3,6 до 12,2 млн доларів США, шляхом складання документів задніми числами.

Також, в ході обшуків було виявлено копію документації ООО «Вояж-Крым» за 2018 — 2021 рр.

Розумні сумніви

Перегляд численних ухвал в Єдиному державному реєстрі судових рішень стосовно цього КП дає можливість дійти до висновків, зокрема, що сторона обвинувачення не навела жодних обґрунтувань і не надала жодних доказів того, що ТРК РайON, Сонячна Галерея, Проспект та City Mall:

після 24.02.2022 перераховували за кордон України будь-які грошові кошти будь-яким юридичним особам приватного та/або публічного права (в тому числі, будь-яким органам державної влади, органам місцевого самоврядування тощо) та/або фізичним особам, а також аналогічним особам, розташованим на території російської федерації, республіки білорусь та на тимчасово окупованих територіях України;

після 24.02.2022 здійснювали будь-які господарські операції з перерахування грошових коштів з своїх рахунків на рахунки контрагентів у вигляді резидентів України ТОВ «Вояж-Крим» і ТОВ «Ґрандінвест» та/або нерезидентів ООО «Вояж-Крым» та ООО «Зеленый Город»;

є предметом інкримінованого злочину, оскільки вони не передавалися державі-агресору в якості матеріальної допомоги (пособництва) і на них не впливали особи, потенційно визначені стороною обвинувачення, як причетні до злочину;

є знаряддям вчинення інкримінованого злочину, адже самі ТРК не використовувавалися для виконання обʼєктивної сторони відповідного злочину;

зберігли на собі хоч якісь сліди інкримінованого злочину та яке саме доказове значення мають приміщення ТРК для доведення обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Досвід управління

Окремої уваги заслуговує передача ТРК РайON, Сонячна Галерея, Проспект та City Mall в управління АРМА, яке за 7 років діяльності немає жодного успішного прикладу здійснення менеджменту настільки великою торгівельною нерухомістю. Наприклад:

ТЦ Флагман

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03.10.2022 у справі № 344/12232/22 (1-кс/344/4369/22) передано в управління АРМА активи ТОВ «Компанія «Євроінвестбуд» (код ЄДРПОУ № 36497496), а саме: Торговий центр Флагман, нежитлові та торгово-офісні приміщення, гаражі, за адресою: Івано-Франківська обл., м. Івано-Франківськ, вулиця Мазепи Гетьмана, будинок 72.

Активи ТЦ Флагман визнано речовими доказами, арештовано та передано за клопотанням Івано-Франківської обласної прокуратури в управління АРМА в рамках кримінального провадження № 42022090000000038 від 05.08.2022.

Станом на 01.03.2024 за даними Єдиного державного реєстру активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, ТЦ Флагман:

передано в управління АРМА в жовтні 2022 року, тобто він перебуває на збереженні у АРМА вже 16 місяців;

за 16 місяців АРМА не провело його оцінку;

за 16 місяців АРМА не призначило йому управителя;

у звʼязку з чим, вже 16 місяців не виконується ухвала Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03.10.2022 у справі № 344/12232/22 (1-кс/344/4369/22) та встановлений нею порядок зберігання речових доказів;

16 місяців Держбюджет не отримує доходи від його менеджменту;

16 місяців власник продовжує ним користуватися, оскільки АРМА з управителем не приходять;

ТРЦ Оушен Плаза

Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 05.08.2022 у справі № 757/19766/22-к (1-кс-19554/22) передано в управління АРМА активи ТОВ «ІС «Либідь» (код ЄДРПОУ № 34693827) та ТОВ «Авангард-Віларті» (код ЄДРПОУ № 33059433), а саме: ТРЦ Оушен Плаза за адресою: м. Київ, вул. Антоновича 176.

Активи ТРЦ Оушен Плаза визнано речовими доказами, арештовано та передано за клопотанням Офісу Генерального прокурора в управління АРМА в рамках кримінального провадження № 12022000000000291 від 12.04.2022.

Досудовим розслідуванням встановлено, що згадані підприємства організувували злочинну діяльність спрямовану на ухилення від сплати податку з доходів нерезидента та легалізацію коштів, отриманих злочинним шляхом, з метою виведення їх до російської федерації та подальшого фінансуванні дій, з метою насильницької зміни та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміни меж території України, в особливо великому розмірі.

20.03.2023 Вищий антикорупційний суд у справі № 991/1914/23 (2-а/991/8/23) стягнув в дохід держави активи ТОВ «ІС «Либідь» та ТОВ «Авангард-Віларті», а саме ТРЦ Оушен Плаза.

Не зважаючи на це, за даними Єдиного державного реєстру активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, ТРЦ Оушен Плаза продовжує перебувати в управлінні АРМА.

Станом на 20.03.2023 АРМА 8 місяців управляло ТРЦ Оушен Плаза:

за 8 місяців АРМА не провело його оцінку;

за 8 місяців АРМА не знайшло йому управителя;

у звʼязку з чим, 8 місяців не виконувалася ухвала Печерського районного суду міста Києва від 05.08.2022 у справі № 757/19766/22-к (1-кс-19554/22) та встановлений нею порядок зберігання речових доказів;

8 місяців Держбюджет не отримував доходи від його менеджменту;

8 місяців власник продовжував ним користуватися, оскільки АРМА з управителем не приходили.

За даними Реєстру АРМА за 8 місяців навіть не намагалося здійснювати заходи оцінки, обліку та управління стосовно активів ТРЦ Оушен Плаза;

ТРЦ Мармелад

Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова 03.08.2022 у справі № 463/3247/22 (1-кс/463/4164/22) передано в управління АРМА приміщення ТРЦ Мармелад, за адресою: м. Київ, вул. Борщагівська, 154.

Активи ТРЦ Мармелад визнано речовими доказами, арештовано та передано за клопотанням Офісу Генерального прокурора в управління АРМА в рамках кримінального провадження № 42016100000000889 від 19.09.2016.

Станом на 01.03.2024 за даними Єдиного державного реєстру активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, ТРЦ Мармелад:

передано в управління АРМА в серпні 2022 року, тобто він перебуває на збереженні у АРМА вже 18 місяців;

за 18 місяців АРМА не провело його оцінку;

за 18 місяців АРМА не призначило йому управителя;

у звʼязку з чим, вже 18 місяців не виконується ухвала Личаківського районного суду м. Львова 03.08.2022 у справі № 463/3247/22 (1-кс/463/4164/22) та встановлений нею порядок зберігання речових доказів;

18 місяців Держбюджет не отримує доходи від його менеджменту;

18 місяців власник продовжує ним користуватися, оскільки АРМА з управителем не приходять.

Оцінка потенціалу

Виходячи із вище сказаного, можна зробити висновок, що АРМА жодним чином не забезпечує збереження переданих йому в управління арештованих речових доказів у вигляді торгівельної нерухомості, не проводить оцінку, не вибирає управителів і в цілому неспроможне ефективно управляти такими активами та зберігати (за можливості — збільшувати) їх економічну вартість.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, з 2017 року і до тепер у АРМА немає жодного прикладу проведення оцінки, конкурсного відбору і призначення управителя, укладення договору управління та організації заходів з управління арештованими активами у вигляді торгівельної нерухомості.

У звʼязку з цим, стає зрозумілою стурбованість Надзвичайного та Повноважного Посла Естонської Республіки в Україні Анелі Кольк, яка 13.03.2024 завітала до АРМА, а до того відвідувала, як вільний слухач засідання Соломʼянського районного суду м. Києва, в ході яких вирішувались питання арешту та передачі в управління АРМА ТРК РайON, Сонячна Галерея, Проспект та City Mall.

Замість висновку

Людина, яка заявляє, що розуміє квантову механіку, насправді нічого не розуміє. Це підтвердить кожен справжній фізик. Так само складно виглядає ситуація для інвесторів, які працювали в Україні і на росії, в т.ч. на території АР Крим, до повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну.

Завод вермішелі Rollton мав відділення на росії, а Arricano почало будувати ТРК в Криму, задовго до війни, обидва витратили на це десятки мільйонів доларів США.

Війна торкнулась всіх, проте українська влада чомусь почала писати жорсткі закони та доповнювати КК України без консультацій з інвесторами і незважаючи на інвестиційну пастку в якій вони опинилися. Далі, органи досудового розслідування, прокуратури та суду почали їх буквальне виконання.

Подивимось, як в цій ситуації діятиме АРМА, що вдасться Послу Естонської Республіки і, як на все це відреагує Організація економічного співробітництва та розвитку.