За обсягами запасів природного газу Україна посідає 3 місце в Європі. А щорічний видобуток українського природного газу не перевищує 2% запасів. За нашими оцінками, вже за 3 роки Україна може вийти на самозабезпечення та експортувати в країни ЄС, через 9 років зайняти 10% європейського газового ринку. Досягнення таких обсягів видобутку потребує 21,5 млрд дол. інвестицій для буріння 3900 нових та розконсервування близько 140 старих свердловин.

Сировинний профіль. За даними Державної служби геології та надр України, газові ресурси на території нашої держави становлять 7,2 трлн куб.м. Розвідані запаси природного газу оцінюються в 924 млрд куб.м.

Основні запаси природного газу України сконцентровано у Полтавській, Харківській областях.

Видобуток та споживання природного газу 2011-2017 роках.

Річне споживання природного газу в Україні коливається від 59 млрд куб.м до 31,9 млрд куб.м. Станом на 2017 рік (рис.2), власний видобуток покриває 64% потреб, решта – імпортується з європейських країн. До речі, у 2016 році повністю відмовилися від російського газу.

Газова незалежність України та перспективи експорту до країн ЄС

Україна може забезпечити власні потреби у газоспоживанні лише за 3 роки при умові інвестування у видобуток – 2,4 млрд дол. (у т.ч. розконсервування 135 свердловин – 0,7 млрд. дол, буріння 355 нових – 1,78 млрд дол.).

Потреба в бурових станках для забезпечення власного газоспоживання на три роки становить – 123 одиниці, у т.ч. у перший рік – 28 од., другий рік – 33 од., третій – 63 од.

Частина бурових станків – вітчизняні, інша частина – устаткування іноземних інвесторів, які будуть отримувати в Україні ліцензії на розвідку/видобуток та прийматимуть участь у тендерах на буріння.

Сукупні потреби в інвестиціях у одінадцятирічний період становить 21,5 млрд. дол. Такий обсяг інвестицій забезпечить буріння 3855 свердловин (успішність буріння – 40% та дебітом 130 тис. куб.м/доба), а також додатково капітальний ремонт та розконсервацію 135 старих свердловин із дебітом 43 тис. куб.м/доба (рис.4).

З врахуванням зростання газового ринку Європейського Союзу, щорічна потреба у природному газі країн ЄС становитиме близько 420 млрд куб.м.[1]. За прогнозами Європейської Комісії, споживання природного газу в країнах ЄС скорочуватиметься на 0,11% в період з 2020 по 2030 рр.

В свою чергу, за нашими оцінками, споживання газу в Україні буде зростати на 0,4% щорічно, а видобуток в середньому  на 13%. У нас з’явиться надлишок видобутого газу, який можемо  експортувати.

Так Україна зможе забезпечити 1% потреб ринку ЄС у 2021 році, а вже у 2027 році – 10%

Популярные статьи сейчас

В Нацбанке спрогнозировали, как изменятся цены на продукты в 2025 году

Пенсионеры смогут получить "чернобыльские" выплаты: кому ПФУ добавит почти 2500 гривен ежемесячно

В Украине закрываются коллекторские компании, кредитные союзы и ломбарды: статистика НБУ

Путин скорректировал условия прекращения войны с Украиной

Показать еще

Україна володіє значним газовим потенціалом, якого достатньо не тільки на самозабезпечення, але і для нарощення експорту.

Враховуючи прогноз цін на природній газ World Bank на європейському ринку, потенційна економія на імпорті газу може становити з 2019 по 2030 р. понад 20 млрд дол. У той же час, при середньорічному експорті біля 8 млрд дол., сукупна валютна виручка від експорту природного газу в ЄС, буде понад 83 млрд. дол.

Тобто, при інвестиціях в 20 млрд дол, наступні 10 років Україна отримає біля 100 млрд дол. внесок в позитивне сальдо торгового балансу.

Однак, реалізація амбітних планів неможлива без розуміння цілей і кроків уряду на їх виконання. Інвестори бажають увійти в Україні є, однак поріг входу в цей ринок на стільки високий і непрозорий, що Україна досі продовжує тупцювати на місці, віддаючи мільярди на те, що у нас є в надлишку

[1] https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/20160712_Summary_Ref_scenario_MAIN_RESULTS%20%282%29-web.pdf

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, страницу «Хвилі» в Facebook/ Страница Украинского института будущего в Facebook, в Telegram, на Youtube