Верховному головнокомандувачу Збройних сил України Зеленському В.О.

Міністру оборони України Резнікову О.Ю.

Головнокомандувачу Збройних сил України Залужному В.Ф.

ЗВЕРНЕННЯ по питанню колапсу авіабудівної галузі України

В зв’язку з військовими діями на території України ЗСУ терміново потрібні різні типи військово-транспортних літаків для перевезення озброєння, воїнів, техніки, медичного обладнання та інших вантажів.

На жаль за останні 30 років держане підприємство "Антонов" не поставило жодного літака для ЗСУ. На початку 2000-х років були виділені величезні кошти на побудову літаків Ан-70 для ЗСУ, але літаків не було побудовано. Замість зниклих коштів ДП "Антонов" передав ЗСУ дослідний літак Ан-70 №01-02 який потерпів аварію і зламався навпіл, був відремонтований і пройшов тільки частково програму випробувань. Його навіть прийняли на озброєння. Зараз цей літак "ржавіє" на задвірках ГП "Антонов".

В 2020 році між ЗСУ і ДП "Антонов був підписаний контракт на поставку 3-х літаків Ан-178. Під цей контракт керівництво підприємства вже взяло кредити на 4 мільярди гривен.

Перший політ літака без російських комплектуючих спочатку анонсували на листопад 2021 – січень 2022 року. Саме таку обіцянку дав очільник "Укроборонпрому" Юрій Гусєв. Потім терміни почали зміщувати вправо: на перший квартал, а потім на "перше півріччя" 2022 року.

Водночас стан готовності першого Ан-178 восени 2021 року викликав певні питання. Офіційно, планер готовий на 80%, але ні слова про авіоніку, значну частину з якої мали імпортозамістити, і без якої літак у небо не підніметься. Як стало відомо на першому дослідному літаку на якому будуть проводити сертифікацію залишилась значна частина російських комплектуючих.

Наразі очільник ДК "Укроборонпром" Юрій Гусєв анонсує відбудову літака Ан-225 "Мрія", а про літаки Ан-178 для ЗСУ нічого не говорить. Незрозуміло навіщо рухатися в минуле а не в майбутнє? Літак Ан-225 був побудований в СРСР і здійснив перший політ 21 грудня 1988 року. Спочатку він розроблявся для транспортування ОК "Буран" і ракети "Енергія", а після розпаду Радянського Союзу почав 1-2 рази на рік використовуватися для перевезення вантажів. Під час піку пандемії коронавірусу літак почали більше використовувати для перевезення медичного обладнання. Керівництво ДК «Укроборонпром» заздалегідь знало що 24.02.2022 рашисти нападуть на Україну, але нічого не зробило щоб з аеродрому Гостомель були евакуйовані всі літаки. В результаті не тільки літак Ан-225 «Мрія» було зруйновано а ще декілька, а частина літаків отримала значні пошкодження: Ан-26, Ан-28, Ан-74 та Ан-22 «Антей», Ан-132D. А всі їх розповіді що не було одного двигуна на Ан-225 - це відмазка. Літак Ан-124 неодноразово літав на 3-х двигунах а Ан-225 на 5-х.

Але зрозуміло що при нинішній владі за корупцію на ДП «Антонов» і знищення літаків ніхто не буде покараний.

Наразі добудова другого літака Ан-225 (планер другого літака був побудований в 1988-1989 роках для випробування на міцність) з використанням частини агрегатів, обладнання, двигунів і шасі першого літака буде коштувати близько 150-190 млн. доларів. (Керівництво ДК "Укроборонпром" попередньо озвучило знАчно більші кошти - 3 млрд. доларів). Це є економічно недоцільним, так як знадобиться біля 100 років щоб ці 150-190 млн. доларів окупилися. Якщо до війни цей літак був "символом" України за кордоном, то наразі такими символами стали Гостомель, Маріуполь, наші славні воїни ЗСУ, полк «Азов» та інші. Крім того ДП "Антонов" давно знаходиться в критичному стані та неспроможне одночасно будувати літаки Ан-178 та Ан-225 і невідомо коли або чи взагалі добудує другу «Мрію»? А от «освоювати» величезні кошти, які наразі потрібні для ЗСУ та відбудови зруйнованої країни, вони вміють досконало! Останній новий літак Ан-148 був створений ще в 2004 році, а його модифікацію Ан-178 почали розробляти в 2010 році і в 2015 році він виконав перший політ.