Напад Росії на Україну сколихнув світові енергетичні ринки і перевернув розмову про кліматичну політику з ніг на голову. На сьогоднішній день більшість уваги зосереджено на європейській енергетичній безпеці та на тому, як війна може сформувати плани декарбонізації цього регіону. Але наслідки цієї війни в енергетичному секторі будуть відображатися в усіх куточках земної кулі, в тому числі в Африці. Ось сім способів, як це може вплинути на енергетичний перехід в Африці.

1. Африканські лідери все частіше розглядатимуть енергетичну бідність як проблему енергетичної безпеки, яка заслуговує такої ж невідкладності. У Європі порушення експорту газу з Росії, другого за величиною виробника в світі, загрожує економічній діяльності та можливості людей опалювати свої будинки. Ця загроза енергетичній безпеці викликала шквал рішучості, включаючи зусилля США, щоб допомогти розширити та диверсифікувати постачання скрапленого природного газу (СПГ) у регіон. Інтенсивність реакції США та Європи цілком виправдана: жодна сім’я не заслуговує бути без тепла чи електрики. Коли населення, яке зазвичай сприймає енергетичну безпеку як належне, раптом виявить загрозу, вони не зупиняться ні перед чим, щоб захистити її. Але як щодо населення, яке ніколи не мав привілею енергетичної безпеки? Хронічна енергетична бідність, яка широко розповсюджується і загострюється в Африці та частині Азії, є, нічим іншим як, найбільш крайня форма енергетичної небезпеки. Африканські лідери справедливо стверджують, що цю кризу слід вирішувати з швидко та з великими ресурсами.

2. Поспіх збільшити поставки СПГ в Європу (і раптові зміни в риториці США та Європи) розпалюють ще більше розчарування африканців через лицемірство щодо клімату – якщо фінансування розвитку не продовжиться. Ще до вторгнення в Україну африканські лідери неодноразово висловлювали глибоке розчарування відсутністю підтримки їх енергетичного переходу, включаючи хронічну нестачу кліматичного фінансування та те, що вони бачать як лицемірні обмеження Заходу на використання коштів розвитку інфраструктури для природного газу в енергетиці бідних країн. У той час як Сполучені Штати та інші країни розробили політику, яка включає винятки, передбачувана гнучкість ще не зрозуміла або не продемонстрована на практиці.

Враховуючи такі обмеження, поспіх США та Європи забезпечити постачання природного газу після російського вторгнення підкреслив розбіжності як у політиці, так і в риториці. Хоча чиновники наголошували (а в деяких випадках і посилювали) свою зосередженість на остаточній декарбонізації, вони також невідкладно діяли, щоб забезпечити те, що Європа, потребує в проміжний період. Навпаки, коли африканці сформулювали свою власну потребу в поєднанні перехідних енергетичних ресурсів (включаючи газ), вони були зустрінуті з ваганням, запереченням і рішучим браком терміновості. Це не продуктивний спосіб побудови довготривалого кліматичного партнерства. Посланник США з питань клімату Джон Керрі, який раніше був одним із найбільш енергійних у закликах припинити фінансування закордонного газу, нещодавно сказав, що «газ буде ключовим компонентом [енергетичного] переходу, у цьому немає жодних сумнівів» в тому числі в Африці. Явне посилання Керрі на потребу в газі в Африці є важливим зрушенням у риториці, якщо не в політиці. Але подібні нюанси висловлювань лише посилять відчуття лицемірства, якщо партнери з розвитку не виконають це, поклавши реальні ресурси на стіл для енергетичних перетворень, які водночас задовольняють нагальні потреби та прискорять глобальний шлях до декарбонізації. На практиці це вимагає різкого розширення підтримки ринків чистої енергії та розробки чітких і послідовних способів оцінки проектів, які дозволяють фінансуванню розвитку підтримувати подальше використання газу там, де це необхідно.

3. Зростання цін на нафту та газ зашкодить африканським ринкам електроенергії. Африка не імпортує російську нафту, але, як і весь світ, стикається з різким зростанням цін. У Сполучених Штатах це здебільшого означає подорожчання бензину, але в багатьох африканських країнах ціна на нафту також має величезний вплив на виробництво електроенергії. У Західній Африці на дизельні генератори припадає понад 40 відсотків загальної споживаної електроенергії; зараз Сенегал використовує нафту для виробництва половини електроенергії. Це має величезні економічні наслідки: оскільки ціни на паливо зростають по всьому континенту, підприємства в таких країнах, як Нігерія, де вартість дизельного палива зросла більш ніж на 200 відсотків, намагаються втриматися на плаву. Зростання вартості природного газу також робить виробництво електроенергії для комунальних підприємств набагато дорожчим на таких ринках, як Гана, Кот-д’Івуар та Нігерія.

4. Підвищення процентних ставок також створить зрушення для відновлюваних проектів. Вищі ціни на викопне паливо мають бути благом для відновлюваних джерел енергії, але несприятливі ринкові умови та підвищення процентних ставок також сильно вдарять по ним, особливо на ринках з низьким рівнем доходу та підвищеним ризиком. Сонячні, вітряні та акумуляторні накопичувачі мають велике значення для початкових капітальних витрат, що означає, що вартість значною мірою визначається процентними ставками (або вищими очікуваними прибутками приватних інвесторів). Електрика з подібної сонячної ферми вже коштувала б набагато дорожче, скажімо, у Гані, ніж у Сполучених Штатах. Цей розрив буде збільшуватися із зростанням процентних ставок (Центральний банк Гани нещодавно підвищив свій контрольний показник до 17 відсотків; порівнянна ставка в США становить 3,5 відсотка). Ця значна премія додає приблизно 1,5 центів за кіловат-годину до електроенергії від газової установки з комбінованим циклом, але більше ніж на 8 центів до сонячної фотоелектричної енергії (і майже на 11 центів до сонячної фотоелектричної енергії з накопичувачем). Таким чином, гарантії позик та інші інструменти зниження ризиків стануть ще більш важливими для використання чистої енергії.

5. Необхідність диверсифікації від Росії пожвавить інтерес до видобутку африканської нафти і газу на експорт. Нагальна потреба Європи диверсифікуватися від залежності від російської нафти та газу може створити нові можливості для деяких африканських експортних ринків. Представник Європейської комісії підтвердив зустрічі в Брюсселі з африканськими енергетичними делегаціями, відзначивши зусилля регіону забезпечити альтернативні поставки газу, у тому числі із Західної та Північної Африки. Уряд Алжиру нещодавно відродив запропонований Транссахарський газопровід, який міг би направляти до 30 мільярдів кубометрів на рік з Нігерії до Алжиру, а потім до Європи. Країни, які нещодавно виявили значний газ на шельфі, включаючи Мозамбік, Танзанію та Сенегал, помітили поновлення інтересу інвесторів. Віце-президент Нігерії нещодавно підтвердив, що з початку війни в Україні до його країни зверталися, щоб потенційно експортувати більше газу.

6. Оскільки невідкладність декарбонізації посилюється, попит на важливі корисні копалини стимулюватиме інвестиції в африканський видобуток. Росія займає четверте місце у світі за величиною постачання рідкоземельних елементів і є основним виробником багатьох мінералів, найбільш важливих для технологій чистої енергії, включаючи мідь, нікель і платину. Диверсифікація глобальних ланцюгів поставок за межами Росії (і Китаю) вже заохочує Сполучені Штати та інші країни інвестувати в африканський видобуток. Міжнародна фінансова корпорація розвитку США (DFC) розглядає можливість інвестування у літієву промисловість Намібії, і запропонований президентом Байденом бюджет на 2023 фінансовий рік включає 1 мільярд доларів для ініціативи Global Clean Energy Manufacturing для створення більш стійких ланцюгів поставок у всьому світі.

7. Дії Росії (і фінансові санкції Заходу) можуть дати країнам паузу щодо використання російських ядерних технологій. За останнє десятиліття Росія зробила продаж ядерних технологій частиною своєї політики, щоб отримати вплив в Африці. Станом на 2020 рік щонайменше сім держав Африки на південь від Сахари підписали угоди про розгортання ядерної енергетики за підтримки Росії – і державна російська компанія «Росатом» підтвердила, що працює загалом з більш ніж п’ятнадцятьма ринками Африки на південь від Сахари. включно з їхніми малими модульними реакторами наступного покоління (ММР). Російські ММР, ймовірно, мають недороге фінансування з державною підтримкою та довгострокові угоди про постачання палива та утилізацію відходів. Це вважалося позитивними рисами до війни в Україні; сьогодні вони повинні викликати занепокоєння. Зміна геополітики також створює можливість для передових ядерних компаній у Сполучених Штатах, Великобританії та Південній Кореї, які мають перспективні моделі, які наближаються до комерціалізації, але їм не вистачає агресивного маркетингу та щедрої державної підтримк. У центрі уваги можуть стати африканські ринки.

Нинішня енергетична криза яскраво підкреслює багато причин, чому глобальна декарбонізація має вирішальне значення – не тільки для вирішення проблеми зміни клімату, але й для зміцнення миру та безпеки. Але це також демонструє, наскільки складним буде енергетичний перехід і неминуче напруження між невідкладними потребами та довгостроковими цілями. Досягнення глобальної енергетичної системи з нульовим рівнем викидів вуглецю, здатної задовольнити потреби кожного, вимагатиме розглядати енергетичну бідність як кризу, скасування подвійних стандартів у фінансуванні розвитку та управління новими геополітичними вразливими місцями, створеними переходом до низьковуглецевої економіки.