У статті американського видання The Washington Post йдеться про причини можливої появи ракет великої досяжності в Україні.
Про це повідомляє Радіо Свобода.
У статті американського видання The Washington Post йдеться про причини можливої появи ракет в Україні, здатних вдарити по Росії.
Справа в тому, що США нещодавно оголосили про вихід з договору про ліквідацію ракет малої й середньої дальності, посилаючись на порушення з боку Росії. Цей договір (РСМД) уклали у 1987 році. Він забороняв США і тодішньому СРСР мати, виробляти і ставити на бойове чергування цілий клас ракет досяжністю від 500 до 5 тисяч кілометрів.
РСМД вважають важливим елементом європейської безпеки. Він «згорнув» ракетні програми колишніх держав СРСР, серед яких Україна. «І «смерть» цих домовленостей може розв’язати й українську ракетну програму», – пояснює автор.
Україна свого часу успадкувала третій найбільший у світі арсенал ядерних балістичних міжконтинентальних ракет, стратегічні бомбардувальники та комплекс оборонної промисловості. Зрештою Україна відмовилася від ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки від США, Великої Британії й Росії.
20 років по тому Росія стала екзистенційною загрозою для України, військова потужність якої виявилася непідготовленою для відвернення російської агресії. «Навіть зі значними поліпшеннями, традиційні сили України залишатимуться нижчими, нездатними зустрітися з Росією у повномасштабному відкритому бою. Хоча Захід надає політичну та військову допомогу, перспективи членства в НАТО залишаються невизначеними. В гарячій війні з Росією Україна може розраховувати лише на власні можливості», – йдеться у статті.
Україна могла б наростити певні можливості стримування, побудувавши арсенал ракет з радіусом дії від 500 до 1,2 тисячі кілометрів, які матимуть високоточні боєголовки з потужними неядерними вибуховими зарядами, націленими на російські військові командні центри чи важливу інфраструктуру, пише автор.
Звісно, неядерні ракети України навряд чи зрівнялися б з російською ядерною силою, але вони змусили б Кремль подумати двічі, перш ніж йти на ескалацію, каже автор. Тож із виходом з договору про РСМД, Україна має всі засоби й мотиви, а також жодних міжнародних правових перепон для відновлення ракетної програми.
НАТО вважатиме українські ракети дестабілізуючим фактором. Втім, Україна, ймовірно, отримає підтримку Польщі й країн Балтії, які також хочуть посилити свій захист від Росії.
США могли б тиснути на Україну, а Росія публічно б висміювала її, хоча й, ймовірно, намагалася б активно підірвати таку програму, щоб Київ не став важливим членом майбутніх регіональних перемовин щодо зброї.
І сама перспектива появи ракетної програми в Україні могла б змусити Росію скоріше сісти за стіл переговорів зі США – тобто ракети України можуть стати корисним важелем впливу США, переконаний автор.
Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook