Бывший первый заместитель главы Генерального штаба Украины Игорь Колесник (2016-2019) на круглом столе «Рубікон: ймовірні сценарії після саміту у «нормандському» форматі. Чи готується українська армія відповісти на воєнну загрозу» рассказал о первоочередных задачах по реформированию украинской армии.

Ігор Колесник — генерал-полковник, перший заступник начальника Генерального штабу ЗСУ (2016-2019 рр.):

«Добрий день всім присутнім. Я підтримую майже всі меседжі які були висказані попередніми виступаючими. Але хотів би сказати, що багато зроблено у Збройних силах за останні роки, про досягнення знають, але нажаль більшість цих досягненні мали кількісні риси, і зараз Збройні сили стоять перед якісними вимогами, змінами, які треба ввести. У першу чергу я підтримую той тезис, що має бути під керівництвом Президента досягнуте розмежування повноважень між міністерством оборони і Збройними силам ( не «між генеральним штабом», бо генеральній штаб це складова збройних сил).

Рух іде, але він затягується, особливо останні декілька місяців. Там, де є дублювання повноважень, дублювання функцій, завжди з’являється конфлікт інтересів. Там де є конфлікт інтересів, там завжди бюрократія, завжди неефективне використання коштів. Тому ж проблеми і з державним оборонним замовленням, використанням бюджету, виконанні функцій та впровадженні нових форм і методів застосування військ.

Повинне бути Міністерство оборони…однозначно має бути як виконавчий орган центральної влади переведене на цивільну структуру, позбавлене функцій органа військового управління. На нього має бути покладена функція визначення оборонної політики, військової безпеки, здійснення цивільного демократичного контроля над збройними силами, а також… бути координуючим органом між іншими міністерствами та відомствами, які залучені до оборони. І воно не повинне втручатися в реалізацію військової політики, це сфера діяльності Збройних сил. Коли це буде зроблено, це призведе до зменшення витрат і дублювань.

В збройних силах повинне бути проведене аналогічне розмежування повноважень: між генеральним штабом, між видами та окремими рядами військ. Між командуванням об’єднаних сил, яке має бути сформоване на базі об’єднаного оперативного штабу. Хто буде відповідати за генерування військ: це підготовка, комплектування і хто буде відповідати за застосування військ. Нажаль на даний час органи управління один одного дублюють. Всі займаються підготовкою, всі займаються комплектуванням, це збільшує бюрократичний апарат. Розмежування повноважень призведе до кардинальної зміни чисельності структур органів управління всіх рівнів, від оперативного до стратегічного, що зменшить витрати на утримання цього бюрократичного апарату (а він достатньо серйозний в органах управління).

Відповідно, потребує негайних змін само формування бюджету Міноборони. На даний час є 5 програм, які входять у військовий бюджет, але основна програма звучить як «Утримання і розвиток Збройних сил». Вона єдина, там видатки. Вона повинна бути розділена на дві окремих програми: на Програму утримання Збройних сил і на Програму розвитку Збройних сил. В програмі мають бути підпрограми для розвитку кожного виду кожного окремого роду військ. Відповідальність за розвиток має нести командувач і, відповідно, мати бюджет свій, щоб витрачати.

Має запрацювати військово-технічна комісія Міноборони та Генерального штабу, яка нажаль, за ці п’ять років, жодного разу не збиралася, не визначала основні напрямки розвитку озброєння військової техніки, і, відповідно, розвиток застосування форм і способів. Ця комісія повинна запрацювати: визначити пріоритети. В першу чергу Збройним силам необхідні сили і засоби розвідки, радіоелектронної боротьби (як окремого роду) і протиповітряна оборона, все те, що може захистити наші Збройні сили, а також сухопутну компоненту від впливу ворога. Тоді можна на цій основі розбудовувати інші види …. що забезпечать захист держави.

Серйозна проблема – плинність кадрів. Особовий склад втрачає зацікавленість в службі, більшість військових частин після повернення військових з місці проведення об’єднаної операції змінюється на дві третини. Неефективно витрачаються гроші на підготовку, забезпечення. Люди кожен раз змінюються. Причини: невпевненість у майбутньому. Потрібно терміново припинити всі розмови відносно перегляду пенсійного забезпечення, соціального забезпечення військовослужбовців, які відштовхують їх від бажання нести службу.  Потрібне переглянути весь соціальний пакет, бо він повинен, в першу чергу, мотивувати особовий склад нести службу далі, а не чекати пенсії. Коли військовий несе службу, він має отримувати соціальний захист.

Ринок праці такий, що на цивільному поприщі все одно грошове забезпечення набагато більше, ніж у військовому середовищі. Якщо охоронник в супермаркеті отримує 20 тисяч гривень, моряк на цивільному флоті – три тисячі доларів, то ми ніколи не можемо створити таке грошове забезпечення. Ми повинні створити такий соціальний пакет, який буде утримувати особовий склад.

Негайно потрібно створити пункти постійної дислокації для нещодавно сформованих військових частин, які вже п’ятий рік живуть у необладнаних пунктах дислокації. В той же час неефективно використовуються кошти на будівництво табору на полігоні. Всі ці питання стоять зараз перед Збройними силами.

Юрій Романенко: «З тезису генерала можна витягти декілька важливих наслідків для Президента. Оптимізація структури управління дозволять зекономити ресурси. Це те, про що постійно говорить Президент – необхідно позбавлятися бюрократизації, оптимізувати управління. Відносно фінансування постійних місць дислокації: це також може потрапити у порядок денний нормандських переговорів. Бо якщо Україна порушить питання того, щоб частину коштів з фонду (який буде створений, якщо ми домовимося з природу урегулювання ситуації на Сході) направляли не лише на фінансування житла для переселенців, але й на житло для військових. Це був би той інструмент, який, умовно кажучи, дозволив би зацікавити армію, підтримати позицію Президента. Тому що ми всі знаємо, які проблеми у військових з житлом».

Выступление Юрия Романенко на круглом столе ниже. 

Популярные статьи сейчас

В Украине изменились правила наследования: детали нововведений

С 1 апреля изменят правила ввоза гуманитарки в Украину

НБУ может отказаться от доллара как основной курсовой валюты

Козырь для торга: в Госдепе отреагировали на продление в РФ ареста журналиста WSJ Гершковича

Показать еще

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook, канал Юрия Романенко на Youtube, канал Юрия Романенко в Telegram, страницу в Facebook, страницу Юрия Романенко в Instagram