В ніч з 15 на 16 липня в Туреччині відбулася спроба державного перевороту. Чому він провалився? 

Послідовність подій була такою:

Близько 23 години стало відомо про спробу державного перевороту в Туреччині. Помічено військову техніку та гелікоптери на вулицях Стамбулу. В столиці чутно постріли та вибухи, фейсбук та твіттер тимчасово вимкнено. Перекриті мости через Босфор, в повітрі літають винищувачі.

Після цього прем’єр-міністр Біналі Йилдирим заявив про спробу державного перевороту. По будівлі воєнної розвідки було відкрито вогонь з гелікоптера, мости через Босфор перекрито. Аеропорт також заблоковано. До аеропорту перекинуто танки. До генштабу їдуть карети швидкої допомоги. Фейсбук та твіттер припинили роботу.
В спробі перевороту звинуватили гюленістів, послідовників Фетхуллаха Гюлена, що перебуває в еміграції.

Відбувся вибух у тренувальному центрі спеціальних сил. Будинок Ердогана спробували зайняти військові-заколотники. Відбувся бій між ними та спецназом поліції. Армійці відступили.

Близько опівночі стало відомо про те, що військові-заколотники у Туреччині захопили головний офіс правлячої Партії справедливості та розвитку. В Анкарі та Стамбулі військовими введено комендантську годину.

Телеканали NTV, CNN Turk і Haberturk підтримали переворот. Люди розгрібають готівку з банкоматів. Всі аеропорти закриті. Повідомляється, що Ердоган прямує до аеропорту імені Ататюрка в Стамбулі.
Відновили роботу телебачення у Стамбулі: військові заявляють, що здійснили переворот з метою відновлення порядку порушеного протягом минулого року.

Військові-заколотники в ефірі турецького державного каналу:
«Влада в країні переходить до «Ради миру».
Схоже, переворот таки увінчався успіхом.

Водночас Ердоган виступив з відео-зверненням по телебаченню через айфон, заявив, що уряд все ще тримає владу, закликав до протестів та збиратися біля аеропорту Ататюрка в Стамбулі, куди він скоро прибуде.
Тим часом в Анкарі бої, горить будівля Національної розвідувальної організації, що підтримує Ердогана.
Ситуація на цей момент залишається вкрай неясною, хто реально тримає владу — залишається незрозумілим.

В цей саий час в Стамбул та Анкару було введено танки, навколо національного парламенту в Анкарі вівся вогонь з танкових гармат.

Командир 1-ї армії Турецьких Збройних Сил заявив, що не підтримує переворот. На вулицях Стамбулу збираються люди для боротьби проти заколотників, чутно крики «Аллах акбар!» та «Такбір!». Є повідомлення про вбитих серед протестувальників-лоялістів.

Також бій ведеться в аеропорту Ататюрка в Стамбулі. Загін заколотників натовп лоялістів примусив здатися. Вони чекали прибуття Ердогана, який закликав всіх виходити на вулиці, йти до аеропорту Ататюрка в Стамбулі та очікувати його там.

Близько першої години ночі стало відомо, що опозиційні партії, кемалісти та націоналісти, виступили проти перевороту. З мечетей звучить азан — людей закликають на вулиці для боротьби з заколотниками та підтримки правлячого уряду.

Популярные статьи сейчас

В Украине снова начнут отключать свет в ближайшие месяцы, — глава "Укрэнерго"

В Украине уже летом повысят тариф на электроэнергию: сколько придется платить

В Украине разворачивают сеть "мини-ТЭЦ": скольких жителей они смогут обеспечить теплом

Мобилизация транспортных средств: у кого и какие авто начнут изымать уже в мае

Показать еще

В Анкарі та Стамбулі продовжуються бої.

В аеропорту Ататюрка в Стамбулі військові-заколотники відкрили вогонь по цивільним, що намаглися їх роззброїти. Надійшли повідомлення про десятки загиблих та поранених.

Силам, лояльним до уряду, вдалося мобілізувати своїх прихильників та вивести їх на вулиці. Повідомляється, що переворот підтримала менша частина армії. Оголошено, що проти солдатів, які повернуться в казарми та будуть брати участі в боях не буде пред’явлено жодних звинувачень.

Близько другої години ночі виступив прем’єр-міністр Туреччини, подякував за підтримку лідерам опозиції Килидароглу та Бахчелі — вони також виступили проти перевороту.
За деякими повідомленнями, навіть ХДП, тобто курди Демірташа виступили проти перевороту.

Скидається на те, що заколотники опинилися в політичній ізоляції.
Тим не менше, армійці тримають свої позиції в Анкарі та Стамбулі, бої продовжуються.

Всі партії Туреччини виступили проти перевороту. Повідомляється про знищення турецькими винищувачами гелікоптера заколотників.

Державний секретар США виступив з заявою, говорячи про необхідність підтримати законно обраний уряд Турецької республіки та засуждженням перевороту.

Станом на другу годину стало ясно, що заколотники опинилися в повній політичній ізоляції всередині країни та на міжнародній арені.

Аеропорт Ататюрка було взято під контроль лоялістами, з Фракії до Стамбули в екстренному порядку були перекинуті вірні уряду війська. Військам заколотників, що тримали мости, було оголошено ультиматум про здачу. Вранці 16 липня, близько п‘ятої години, вони склали зброю.

В той самий час президент Ердоган вийшов до своїх прихильників в аеропорту Ататюрка та закликав людей не розходитися по домівкам, а дочекатися повної нормалізації ситуації в країні. Поліція та лояльні уряду війська перейшли до арештів та зачисток заколотників.

Станом на 9:00 ранку було відомо про те, що заколотники продовжують опір лише в районі авіабази біля Анкари. Нині відомо, що в ході спроби перевороту загинуло понад 60 осіб, арештовано близько 1500 заколотників.

Спроба перевороту потерпіла крах.

Аналіз причин поразки перевороту:

Як ми бачимо, хоч заколотникам і вдалося розгорнути доволі значні сили для здійснення збройного перевороту, тим не менше, вони допустилися ряду помилок, що виявилися фатальними для їх задуму. Дані помилки є доволі характерними для невдалих військових переворотів. До таких помилок належать:

1) Заколотники не зуміли, або не вважали за потрібне, нейтралізувати політичне керівництво країни. Ні президент, ні голова уряду не були вбитими, арештованими або ізольованими від зв‘язку. Як наслідок, вони зуміли швидко здійснити необхідні кроки по протидії заколотникам та мобілізувати власних прихильників.

2) Не були повністю взяті під контроль медіа. Хоч ряд турецьких ЗМІ підтримало переворот, однак заколотники не зуміли взяти їх повністю під свій контроль. Як наслідок Ердоган зміг звернутися з закликом до своїх прибічників. Соціальні мережі та інтернет не були заблоковані на весь час перевороту, що було використано про-урядовими силами для мобілізації прихильників.

3) Не вдалося добитися підтримки від легальних політичних сил. Як наслідок, всі вони, навіть опозиційні щодо уряду кемалісти, націоналісти та курди виступили проти перевороту, а заколотникам не вдалося зарекомендувати себе перед суспільством як поборників демократії та свобод, на що вони очевидно сподівалися. Заколотники опинилася в повній політичній ізоляції, жодної підтримки від цивільного населення вони не мали. Населення, що вийшло з протестами проти перевороту, виступило проти них.

4) Не була врахована змовниками значна роль мусульманського духовенства. Як наслідок, з мечетей у потрібний момент було проголошено азан, що стало сигналом для мобілізації та виходу на вулиці вірян, що займали про-урядову позицію.

5) У вирішальний момент не було нейтралізовано лояльні уряду спецслужби, підрозділи спеціального призначення поліції та військове командування. Не вдалося залучити до перевороту ВМС та ВПС Туреччини. Як наслідок урядові забезпечили собі панування в повітрі та можливість прибуття Ердогана до аеропорту Ататюрка в Стамбулі та виступ перед населенням, що сприяло мобілізації його прихильників та остаточному знищенню шансів заколотників на успіх.

Внаслідок перелічених причин переворот, що здавалося б, був доволі добре організований, зазнав повної поразки. Традиція військових переворотів у Туреччині була перервана, Ердогану таки вдалося побудувати достатньо міцний політичний режим. Туреччину тепер чекає посилення президентської влади, а учасників невдалої спроби перевороту — арешти, переслідування та чистки.