Недавня стаття Amnesty International викликала бурхливу реакцію суспільства та чиновників.

Проте, попри лицемірство хіпстерів, які попиваючи мигдалеве лате жонглюють реальністю, нам потрібно запитати себе: чому на 6-му місяці війни купа цивільних людей знаходиться в зоні бойових дій та окупації ?

Не раз, я зустрічав характеристику цих людей, як “ждунів та пофігістів” - тобто спробу перекласти на них відповідальність.

Але в реальності, значна частина з них просто не може виїхати через банальну відсутність ресурсу та психологічне пригнічення.

Ось симптоматичне відео про таких людей від Бігуса. З їхніх слів зрозумілі ключові речі:

 • не евакуйовуються - бо немає ресурсу
 • не хочуть їхати в нікуди та не довіряють державі
 • не усвідомлюють, чим може обернутися подальше перебування в небезпечній зоні

На мою думку, те, що держава зараз називає ‘’евакуацією’’ - це фікція та зняття з себе відповідальності. Далі я називатиму це явище нераціональною евакуацією.

Ось комплексне відео про цивільну оборону з Гринчуком, про те, як евакуація має відбуватися насправді.

На жаль, виходячи зі слів Гринчука та загальної картини процесів - ми не готувалися до масових евакуацій. Тому нам потрібно спробувати розв'язувати цю проблему з мінімальними ресурсами.

Загалом, ця стаття не про чіткий план дій. Вона про проблеми нераціональної евакуації, і принципи та підходи, завдяки яким вона може стати **раціональною** та виступати у ролі **інвестиції** в перемогу у війні.

Дисклеймери перед прочитанням

 • Я не експерт, і навіть не оглядач в питаннях евакуації. Я звичайний Product Marketing Manager, з базовим розумінням підходів до організації продуктових та маркетингових процесів
 • Підходьте критично до цифр: я орієнтувався на бенчмарки в наявних нішах, вони можуть відрізнятися, хоч і будуть схожими
 • Я використовував досить спрощену фін. модель
 • Я не врахував певні елементи економіки, воронки та ризики - буду вдячним за доповнення та свіжі ідеї

Тоді полетіли…

Кого потрібно евакуйовувати ?

 • Прифронтові території (+25 км від фронту, яка досяжна для польової артилерії)
 • Окуповані після 24-го лютого території (це до 3-х млн людей до 24-го лютого)
 • Вивезені в росію люди (про них потрібно говорити окремо)

Навіщо евакуйовувати цих людей ?

 • Базове збереження життя громадян
 • Формування довіри між державою та громадянами (нас не кинуть)
 • Ми втрачаємо купу робочих рук та податків (про це буде далі детальніше)
 • Окупанти цілеспрямовано доводить цих людей до відчаю та використовують їх, як живий щит/мобресурс/матеріал для референдумів
 • Вони забирають ресурс ЗСУ та знижують маневреність військ

Які зараз ключові проблеми нераціональної евакуації ?

 • Уривчата евакуація. Фактично людей просто неорганізовано перевозять у безпечне місце (на окупованих територіях і це відсутнє) та кидають на розраду долі → у людей закінчуються ресурси → і вони змушені повертатися → вони поширюють ідею того, що евакуація безглузда серед знайомих → знайомі теж не евакуйовуються → окупанти вбивають та використовують людей
 • Немає чіткої системи обдуманих цілей по евакуації, процес орієнтований на процес.
 • Виплати, а не інвестиції у переселенців. Це була хороша короткострокова допомога, але вже протягом 6 місяців величезна кількість людей отримує подачки, які стали величезним обтяженням для бюджету.

Принципи раціональної евакуації

Популярные статьи сейчас

Россияне под Купянском обстреляли еще одну автоколонну, минимум 20 погибших

"Выйдем на границы 1991 года": Буданов дал прогноз о сроках завершения войны

Предприниматели будут платить больше ЕСВ уже с 1 октября

Покупка валюты: свежие цены на доллар и евро в обменниках

Показать еще
 • Евакуація, як інвестиція держави в перемогу (евакуація забезпечуються коштом держави)
 • Містить чіткі ключові цілі(OKR’s) для трьох категорій людей (діти/студенти, працездатні, незахищені категорії: пенсіонери/інваліди і тд.)
 • Зрозуміла для громадян (громадяни розуміють та довіряють всім етапам евакуації)
 • Проста для громадян (потрібна лише реєстрація та пару кліків, все інше роблять скрипти)
 • Включає всі необхідні етапи (переїзд, тимчасове житло, робота, стале житло)
 • Бізнес підходи орієнтовані на споживача послуги (якісний комунікаційний маркетинг, зручне проходження евакуаційної воронки з винагородами за дію)

Як я бачу воронку евакуації ?

Дізнався про те, як евакуюватися → реєстрація на евакуацію → підтвердження наміру → прибуття в логістичний центр → тимчасове проживання в новому місці → влаштування на роботу → отримав постійне житло

Знання про евакуацію та реєстрація на неї

Можна просунути цю історію через місцевих та всеукраїнських інфлюенсерів (довіра: не держава, а Льоша Дурнєв родом з Маріка рекомендує)

Також, я думаю варто було б запустити цифрову рекламу (фейсбук, гугл, native ads) з тими ж інфлюенсерами для більшого охоплення, адже у цих районах відсутній зв’язок та інформаційна блокада (окупаційні провайдери та телебачення)

Також, для масштабування, можна ж запустити реферальну програму - витягни близьких з окупації та отримай виплату від держави.

Реєстрація на евакуацію

На привабливій з точки зору UI/UX посадковій сторінці зі всіма перевагами та зручностями переїзду, людина заповнює форму

Потрібно розбити, окуповану та прифронтову територію на евакуаційні райони

У формі повинен бути: район евакуації, телефон, емейл та рід діяльності

Після заповнення форми, скрипт автоматично групує контакти людей по району та заливає пропозицію перевезення на ресурсах типу Blablacar з ціною, яка відповідає середній за перевезення з окупованих територій (5 тис. грн/людину) - водій обдзвонює людей та отримує підтвердження

В чому перевага такого підходу ?

Це мурашиний, а не централізований підхід до евакуації, такі перевезення буде важче зривати

Підтвердження наміру:

Водій обдзвонює людей, які подалися на евакуацію. Якщо частина не відповідає/відмовляється - добирає нових

Прибуття логістичний центр

 1. По прибуттю в логістичний центр (великі міста недалеко від фронту з розвиненою логістикою), люди підтверджують свій приїзд на сайті - водію падає оплата за перевезення кожної людини

 2. Скрипт, направляє людину до тимчасового житла купуючи їй квитки

 • Для тесту такого підходу тимчасовим житом можуть бути хостели, готелі та гуртожитки в великих містах, які останнім часом пустують і коштують відносно дешево
 • Місто визначається на основі кількості вакансій у відкритому доступі з її професією та вільного житла
 • Бажано відправляти людей у великі міста, адже може бути більше охочий переїхати в велике місто, більше робочих місць, вони більше спустіли

Влаштування на роботу

По прибуттю в тимчасове житло - людині кидають агреговані вакансії по вказаній нею професії

Постійне житло

Після отримання роботи - людина шукає постійне житло. Тут їй можна підкинути агреговані сервіси та чати для пошуку житла в її регіоні

Mavic**-економіка: OKR для евакуації працездатних людей**

Вимірювати ефективність евакуації працездатних людей можна в кількості Mavic 3, які вони потенційно можуть принести державі своїми податками.

Така метрика показуватиме не тільки кількість перевезиних людей, а й на скільки ефективно вони в подальшому інтегрувалися в економіку.

Якщо евакуйовані працездатні громадяни будуть в середньому заробляти в білу хоча б 6 тис. грн. - вони сплачуватимуть приблизно 3 тис. грн. податків щомісяця та 18 тис. за пів року - це суттєво перевищує ціну евакуації людини з небезпечного регіону.

Середня ціна евакуації людини становить в середньому 7-8 тис. грн. Тобто, 10 евакуйованих працездатних людей - протягом 6 місяців покриють витрати на свою евакуацію та ще й дозволять купити у війська мінімум 1 робочий Mavic 3.

Тут я накидав спрощену фін модель доходу держави від евакуації працездатних людей (в моделі я орієнтувався на 1500 людей на місяць - при правильно налаштованих процесах це число можна буде збільшити в десятки раз)

Вона включає приблизні ціни на евакуацію, проживання, зарплати команди, отримані податки та скільки можна купити Mavic 3 в залежності від кількості евакуйованих людей.

Всі ціни вирахувані на основі середніх цін на ресурси, які ви можете загуглити.

Непомітна сторона Mavic-економіки

Довіра між державою та суспільством - одна з ключових обставин продуктивного функціонування економіки, її відсутність - погіршує бізнес-клімат у державі → понижає ВВП → зменшує надходження в бюджет → зменшує військові витрати. Раціональна евакуація людей та активів може стати хорошим стимулом переглянути громадян своє ставлення до держави, адже якщо держава реально захищає та підтримує - це своя держава, а своєму довіряти простіше.

Шо в результаті ?

Евакуація може зберегти життя громадян, зміцнити довіру до держави, полегшити роботу ЗСУ та підсилити економіку в час війни.

Проте, для цього вона повинна бути раціональною та розглядатися, як інвестиція у перемогу: простою, якісно прокомунікованою, всебічною, орієнтованою на громадянина, забезпеченою державою та орієнтованою на конкретний результат.

В протилежному випадку людей на окупованих та прифронтових територіях будуть продовжувати вбивати та експлуатувати, а держава втрачатиме дефіцитні ресурси та довіру в очах громадян.