Недавня стаття Amnesty International викликала бурхливу реакцію суспільства та чиновників.
Проте, попри лицемірство хіпстерів, які попиваючи мигдалеве лате жонглюють реальністю, нам потрібно запитати себе: чому на 6-му місяці війни купа цивільних людей знаходиться в зоні бойових дій та окупації ?
Не раз, я зустрічав характеристику цих людей, як “ждунів та пофігістів” - тобто спробу перекласти на них відповідальність.
Але в реальності, значна частина з них просто не може виїхати через банальну відсутність ресурсу та психологічне пригнічення.
Ось симптоматичне відео про таких людей від Бігуса. З їхніх слів зрозумілі ключові речі:
- не евакуйовуються - бо немає ресурсу
- не хочуть їхати в нікуди та не довіряють державі
- не усвідомлюють, чим може обернутися подальше перебування в небезпечній зоні
На мою думку, те, що держава зараз називає ‘’евакуацією’’ - це фікція та зняття з себе відповідальності. Далі я називатиму це явище нераціональною евакуацією.
Ось комплексне відео про цивільну оборону з Гринчуком, про те, як евакуація має відбуватися насправді.
На жаль, виходячи зі слів Гринчука та загальної картини процесів - ми не готувалися до масових евакуацій. Тому нам потрібно спробувати розв'язувати цю проблему з мінімальними ресурсами.
Загалом, ця стаття не про чіткий план дій. Вона про проблеми нераціональної евакуації, і принципи та підходи, завдяки яким вона може стати **раціональною** та виступати у ролі **інвестиції** в перемогу у війні.Дисклеймери перед прочитанням
- Я не експерт, і навіть не оглядач в питаннях евакуації. Я звичайний Product Marketing Manager, з базовим розумінням підходів до організації продуктових та маркетингових процесів
- Підходьте критично до цифр: я орієнтувався на бенчмарки в наявних нішах, вони можуть відрізнятися, хоч і будуть схожими
- Я використовував досить спрощену фін. модель
- Я не врахував певні елементи економіки, воронки та ризики - буду вдячним за доповнення та свіжі ідеї
Тоді полетіли…
Кого потрібно евакуйовувати ?
- Прифронтові території (+25 км від фронту, яка досяжна для польової артилерії)
- Окуповані після 24-го лютого території (це до 3-х млн людей до 24-го лютого)
- Вивезені в росію люди (про них потрібно говорити окремо)
Навіщо евакуйовувати цих людей ?
- Базове збереження життя громадян
- Формування довіри між державою та громадянами (нас не кинуть)
- Ми втрачаємо купу робочих рук та податків (про це буде далі детальніше)
- Окупанти цілеспрямовано доводить цих людей до відчаю та використовують їх, як живий щит/мобресурс/матеріал для референдумів
- Вони забирають ресурс ЗСУ та знижують маневреність військ
Які зараз ключові проблеми нераціональної евакуації ?
- Уривчата евакуація. Фактично людей просто неорганізовано перевозять у безпечне місце (на окупованих територіях і це відсутнє) та кидають на розраду долі → у людей закінчуються ресурси → і вони змушені повертатися → вони поширюють ідею того, що евакуація безглузда серед знайомих → знайомі теж не евакуйовуються → окупанти вбивають та використовують людей
- Немає чіткої системи обдуманих цілей по евакуації, процес орієнтований на процес.
- Виплати, а не інвестиції у переселенців. Це була хороша короткострокова допомога, але вже протягом 6 місяців величезна кількість людей отримує подачки, які стали величезним обтяженням для бюджету.
Принципи раціональної евакуації
Пенсионерам начнут доплачивать до 1000 гривен ежемесячно: как оформить помощь
Украинцам придется платить за въезд в Евросоюз с 1 января
Украинцам не приходит тысяча от Зеленского: какие причины и что делать
40 тысяч гривен в месяц и более года на больничном: названы ключевые изменения в социальном страховании
- Евакуація, як інвестиція держави в перемогу (евакуація забезпечуються коштом держави)
- Містить чіткі ключові цілі(OKR’s) для трьох категорій людей (діти/студенти, працездатні, незахищені категорії: пенсіонери/інваліди і тд.)
- Зрозуміла для громадян (громадяни розуміють та довіряють всім етапам евакуації)
- Проста для громадян (потрібна лише реєстрація та пару кліків, все інше роблять скрипти)
- Включає всі необхідні етапи (переїзд, тимчасове житло, робота, стале житло)
- Бізнес підходи орієнтовані на споживача послуги (якісний комунікаційний маркетинг, зручне проходження евакуаційної воронки з винагородами за дію)
Як я бачу воронку евакуації ?
Дізнався про те, як евакуюватися → реєстрація на евакуацію → підтвердження наміру → прибуття в логістичний центр → тимчасове проживання в новому місці → влаштування на роботу → отримав постійне житло
Знання про евакуацію та реєстрація на неї
Можна просунути цю історію через місцевих та всеукраїнських інфлюенсерів (довіра: не держава, а Льоша Дурнєв родом з Маріка рекомендує)
Також, я думаю варто було б запустити цифрову рекламу (фейсбук, гугл, native ads) з тими ж інфлюенсерами для більшого охоплення, адже у цих районах відсутній зв’язок та інформаційна блокада (окупаційні провайдери та телебачення)
Також, для масштабування, можна ж запустити реферальну програму - витягни близьких з окупації та отримай виплату від держави.
Реєстрація на евакуацію
На привабливій з точки зору UI/UX посадковій сторінці зі всіма перевагами та зручностями переїзду, людина заповнює форму
Потрібно розбити, окуповану та прифронтову територію на евакуаційні райони
У формі повинен бути: район евакуації, телефон, емейл та рід діяльності
Після заповнення форми, скрипт автоматично групує контакти людей по району та заливає пропозицію перевезення на ресурсах типу Blablacar з ціною, яка відповідає середній за перевезення з окупованих територій (5 тис. грн/людину) - водій обдзвонює людей та отримує підтвердження
В чому перевага такого підходу ?
Це мурашиний, а не централізований підхід до евакуації, такі перевезення буде важче зривати
Підтвердження наміру:
Водій обдзвонює людей, які подалися на евакуацію. Якщо частина не відповідає/відмовляється - добирає нових
Прибуття логістичний центр
-
По прибуттю в логістичний центр (великі міста недалеко від фронту з розвиненою логістикою), люди підтверджують свій приїзд на сайті - водію падає оплата за перевезення кожної людини
-
Скрипт, направляє людину до тимчасового житла купуючи їй квитки
- Для тесту такого підходу тимчасовим житом можуть бути хостели, готелі та гуртожитки в великих містах, які останнім часом пустують і коштують відносно дешево
- Місто визначається на основі кількості вакансій у відкритому доступі з її професією та вільного житла
- Бажано відправляти людей у великі міста, адже може бути більше охочий переїхати в велике місто, більше робочих місць, вони більше спустіли
Влаштування на роботу
По прибуттю в тимчасове житло - людині кидають агреговані вакансії по вказаній нею професії
Постійне житло
Після отримання роботи - людина шукає постійне житло. Тут їй можна підкинути агреговані сервіси та чати для пошуку житла в її регіоні
Mavic**-економіка: OKR для евакуації працездатних людей**
Вимірювати ефективність евакуації працездатних людей можна в кількості Mavic 3, які вони потенційно можуть принести державі своїми податками.
Така метрика показуватиме не тільки кількість перевезиних людей, а й на скільки ефективно вони в подальшому інтегрувалися в економіку.
Якщо евакуйовані працездатні громадяни будуть в середньому заробляти в білу хоча б 6 тис. грн. - вони сплачуватимуть приблизно 3 тис. грн. податків щомісяця та 18 тис. за пів року - це суттєво перевищує ціну евакуації людини з небезпечного регіону.
Середня ціна евакуації людини становить в середньому 7-8 тис. грн. Тобто, 10 евакуйованих працездатних людей - протягом 6 місяців покриють витрати на свою евакуацію та ще й дозволять купити у війська мінімум 1 робочий Mavic 3.
Тут я накидав спрощену фін модель доходу держави від евакуації працездатних людей (в моделі я орієнтувався на 1500 людей на місяць - при правильно налаштованих процесах це число можна буде збільшити в десятки раз)
Вона включає приблизні ціни на евакуацію, проживання, зарплати команди, отримані податки та скільки можна купити Mavic 3 в залежності від кількості евакуйованих людей.
Всі ціни вирахувані на основі середніх цін на ресурси, які ви можете загуглити.
Непомітна сторона Mavic-економіки
Довіра між державою та суспільством - одна з ключових обставин продуктивного функціонування економіки, її відсутність - погіршує бізнес-клімат у державі → понижає ВВП → зменшує надходження в бюджет → зменшує військові витрати. Раціональна евакуація людей та активів може стати хорошим стимулом переглянути громадян своє ставлення до держави, адже якщо держава реально захищає та підтримує - це своя держава, а своєму довіряти простіше.
Шо в результаті ?
Евакуація може зберегти життя громадян, зміцнити довіру до держави, полегшити роботу ЗСУ та підсилити економіку в час війни.
Проте, для цього вона повинна бути раціональною та розглядатися, як інвестиція у перемогу: простою, якісно прокомунікованою, всебічною, орієнтованою на громадянина, забезпеченою державою та орієнтованою на конкретний результат.
В протилежному випадку людей на окупованих та прифронтових територіях будуть продовжувати вбивати та експлуатувати, а держава втрачатиме дефіцитні ресурси та довіру в очах громадян.